..:: audio-music dot info ::..


Main Page    The Desert Island    Copyright Notice
Aa Bb Cc Dd Ee Ff Gg Hh Ii Jj Kk Ll Mm Nn Oo Pp Qq Rr Ss Tt Uu Vv Ww Xx Yy Zz


Fonográf: Jelenkor

 A l b u m   D e t a i l s


Label: Hungaroton-Gong Records
Released: 1984
Time:
47:23
Category: Pop/Rock, Country
Producer(s): See Artists ...
Rating: *****..... (5/10)
Media type: CD
Web address: fonografia.hungary.org
Appears with: Illés, Bródy János, Tolcsvay Trió, Tolcsvay LászlóT-Monográf
Purchase date: 2000
Price in €: 9,99



 S o n g s ,   T r a c k s


[1] Tiltott forrás (Tolcsvay László / Brody János) - 5:48
[2] A show folytatódik (Tolcsvay László / Brody János) - 5:28
[3] Három az igazság (Tolcsvay László / Brody János) - 4:27
[4] Vihar elött (Móricz Mihály / Brody János) - 5:51
[5] Visszatérés (Móricz Mihály / Brody János) - 4:04
[6] Várj még (Szörény Levente / Brody János) - 5:28
[7] A bengázer (Tolcsvay László / Brody János) - 6:35
[8] A jelenkor itélete (Szörény Levente / Brody János) - 4:30

Bonus (betiltott dal):
[9] Olvadás (Tolcsvay László / Brody János) - 4:48

 A r t i s t s ,   P e r s o n n e l


MÓRICZ MIHÁLY - Guitar, Voclas
SZÖRÉNYI LEVENTE - Guitar, Voclas
BRÓDY JÁNOS - Guitar, Steel Guitar
TOLCSVAY LÁSZLÓ - Vocals, Keyboards, Guitar
SZÖRÉNYI SZABOLCS - Bass, Vocals
NÉMETH OSZKÁR - Drums, Percussion

DÉS LÁSZLÓ - Saxophone
SZAKÁLY LÁSZLÓ - Vocoder

 C o m m e n t s ,   N o t e s


Őszintén megvallva ez a lemez meglepett; meglepett mert nem fongráfikus, tulajdonképpen semmi köze az eddig általam halllott és jól ismert fonográfi népzenei-pop-country stílushoz. Ennél korongnál a Genesis-Jethro-Van-der-Graaf-Waits-on nevelkedett ízlésem leginkább a progresszív-rock skatulya felé hajlik. Ha eddig az FG-4-et tartottam a "legjobb" alkotásuknak, most már idézőjel nélkül is le lehet írni azt, hogy a legjobb művüket vettem meg. A meglepö stilusváltas a CD-borítón található interjúk szeritnt az együttes szétesését megakadályozandó kísérlet volt. Hát elég jól sikerült kíserlet volt - kár hogy csak kísérlet is maradt.

Egy dolgot azonban meg kell említsek, éspedíg ez a betiltott dalosdi... Ízléstelenségnek tartom, hogy egy abban az idöben a rendszer részesének tekinthetö társaság, akkor kiadott lemezének CD-jét ma ilyesmivel reklámozzák. (Olvastam Ballai László Mezítelen marketingjét, így világos a dolog... de...) De úgy tűnik, hogy ez manapság nemcsak divattá vált, hanem sajnos hat is?! Hozzá kell hogy tegyem, az az omniózus dal egyátalán nem illik a CD-re és lehet, hogy akkoriban ez a tény annak a cenzornak is feltünt - ez egyébként csak a jó ízlését bizonyítja. A dal szövegéröl pedíg csak annyit, hogy egy LGT - "A síneken" messze "durvább" és sokkal keményebb szövegü volt, és mégis játszhatták és kiadható volt. Talán úgy is lehetett volana reklámozni , hogy: "még soha nem publikált dal mint bo(ó)nus(z)", és a borítón el lehetet volna rejteni, hogy mily gazságot(?) művelt az akkori kiadó. Nem bagatelizálom az akkori jól működő jelenséget, de ennek a dalnak ahhoz szerintem semmi köze. Így ez egyszerű reklámszerű-néphülyités marad; az ember lagalacsonyabb ösztöneinek pengetése. Kár. Ez sem illik a CD-hez, ennél az album sokkal, de sokkal jobb.

© 2000 audio-music dot org



Az album eredetileg 1984-ben jelent meg. CD-változata 1999 végén látott napvilágot, az egykor betiltott borítóval és Olvadás címû dallal. Ennek kapcsán két egykori és egy mostani kritikát mutatunk be.

Felmenthetõ a Jelenkor?

Szörényiék újra azzal kísérleteznek, hogy saját helyzetükkel nézzenek szembe. Ez a kísérlet a Jelenkor címû lemezen csak felemás módon sikerült.

Mielõtt bárki rendõrért kiáltana, gyorsan leszögezem: a lemez zenei része tisztes mestermunka. Tolcsvay László, Móricz Mihály és Szörényi Levente a tõlük megszokott dallamos, meglepetésekkel nem szolgáló, hol popos, hol folkos, hol kemény rockos elemeket felhasználó, kellemes zenét készített. Igaz, néhol úgy tûnik, nem tudták elég ötlettel feldúsítani a dalokat; gyanúsan sok az ismétlés, a helykitöltõ betét, de a Fonográf világát azért nem lehet másokéval összekeverni. S ha túl konszolidált is már ez a zene, az Illés-nemzedéket bizonnyal rabul tudja még ejteni. Különben is lehet, hogy a könnyen emészthetõ zene - eredeti szándékuk szerint - csak a szöveg jobb megértését hivatott elõsegíteni.

S itt a gond. A lemez dalai laza történeti láncot alkotnak. Kezdõdik mindez a Tiltott forrás paradicsomi állapotainál és a kiûzetéssel, folytatódik a "földi" stációkkal, ahol az egyik dal az új változásokról számol be, az utána következõ pedig mintegy elemzi az új helyzetet. Rezignált és bizakodó hanok váltják egymást, és lassan közeledünk a jelenhez. Az ilúziókat azonban elsöpri A bengázer. A lemeznek talán ez a legerõteljesebb dala; éles ellentétekre épül, feszes dübörgésével plasztikusan vetíti elénk a fantázianévbe bújtatott irracionális erõt. Minden az utolsó dal, A Jelenkor ítélete felé mutat; itt majd választ kapunk kétségeinkre. Válasz azonban nincs, az addig jól fokozott feszültségnek nincs miben feloldódnia, sõt szinte dühítõ, ahogy egy bombasztikus közhely - "az utókor fel fog menteni", illetve "a jelenkor fel tud menteni" - a megoldás.

Ez a dal önmagában is jelzi az album meghallgatása után fennmaradó kérdõjeleket; tud-e valami újat nyújtani a Fonográf 1984-ben? A hat év (azóta nem jelent meg lemezük) felfokozta a várakozást, a maguk támasztotta követelménynek azonban nem tudtak megfelelni. A Jelenkor olyan, mint egy rutinzenekar akárhanyadik lemeze, amit színvonalasan megcsináltak ugyan, de saját programadásától távol áll. Úgy látszik, elmúltak a "nem akarok állni, ha fordul a Föld" évei, s már mások kezében a fiatalság zászlaja; az idõ nincs tekintettel a korosztályokra. Persze nem akarok túllõni a célon, hiszen csak egy lemezrõl van szó, ahol a rutint nem sikerült korszerûséggel felváltani.

Ennek a lemeznek ott kellene elkezdõdnie, ahol befejezõdik.

Torma Tamás - Polifon, 1985. január 20.
 

 L y r i c s


Currently no Lyrics available!

 M P 3   S a m p l e s


Currently no Samples available!