..:: audio-music dot info ::..


Main Page      The Desert Island      Copyright Notice
Aa Bb Cc Dd Ee Ff Gg Hh Ii Jj Kk Ll Mm Nn Oo Pp Qq Rr Ss Tt Uu Vv Ww Xx Yy Zz


Gustav Mahler: Symphony No.3 / III. szimfónia
Richard Strauss: Der Rosenkavalier / Rózsalovag


 A l b u m   D e t a i l s


Label: Távközlési Zenei Al.
Released: 2002
Time:
55:10 / 59:54
Category: Classical
Producer(s): Könyves Klaudia, Arany Tímea
Rating:
Media type: CD
Web address: www.concertobudapest.hu
Appears with:
Purchase date: 2015
Price in €: 1,00





 S o n g s ,   T r a c k s


Gustav Mahler: III. szimfónia / Symphony No.3

CD 1
[1] I. Kräftig. Entschieden - 31:12
[2] II. Tempo di Menuetto. Sehr massig - 8:46
[3] III. Comodo. Scherzando. Ohne Hast - 15:12

CD 2
[1] IV. Sehr langsam. Misterioso - 8:36
[2] V. Lustig im Tempo und keck im Ausdruck - 4:30
[3] VI. Langsam. Ruhevoll. Empfunden - 23:04

Richard Strauss: Rózsalovag / Der Rosenkavalier

[4] Rózsalovag - szvit - 23:44

 A r t i s t s ,   P e r s o n n e l


Matáv Szimfonikus Zenekar / Matáv Hungárián Symphony Orchestra - Orchestra
Ligeti András - Conductor, Art Director

CSORDÁS Klára - Vocals

Nemzeti Énekkar Női Kara - Choir
Antal Mátyás - Conductor

Magyar Rádió Gyermekkórusa
Thész Gabriella - Conductor


Könyves Klaudia - Producer on [CD1:1-3,CD2:1-3]
Arany Tímea - Producer on [CD2:4]
Lakatos Gergely - Balance Engineer
Zenei rendező - Recording
Weisz József - Editor
Práczky István - Cover Design
Retkes Attila - Liner Notes

 C o m m e n t s ,   N o t e s


CD 2020 Távközlési Zenei Al. - MHSO 08-09

A felvételek Budapesten a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Nagytermében készültek 2002. január 17-én, illetve február 28-án.

The records was made in the Ferenc Liszt Academy of Music, Budapest, at 17th January and 28th February 2002.

Kereskedelmi forgalomba nem hozható! / Don't use for commercial sales!




Gustav MAHLER 3. szimfónia

Gustav MAHLER (1860-1911) az Osztrák-Magyar Monarchia talán legjelentősebb zeneszerzője volt, akinek terjedelmes életműve napjainkban világszerte reneszánszát éli. Zeneszerzői oeuvre-jében meghatározó szerepet játszik kilenc szimfóniája. A monumentális, hat tételből felépülő, a hatalmas létszámú zenekar mellett altszólót, fiúkórust és nőikart is foglalkoztató 3. szimfónia (d-moll) 1896-ban keletkezett, és ősbemutatója is ebben az évben zajlott le, Hamburgban. Ez a szimfónia vérbeli - bár helyenként igencsak szabadon értelmezett - programzene. „A hat tétel arról muzsikál, amit a virágok a mezőn, az állatok az erdőben, az emberek, az éjszaka, a hajnali harangok és a szeretet mesél nekem” - foglalta össze mondanivalójának lényegét Mahler. Az általa adott, német nyelvű tételcímeket azonban a bemutató után fokozatosan elhagyta, mert az volt a szándéka, hogy minden egyes hallgató maga társítson - akár gyökeresen eltérő — képeket, színeket, illatokat az elhangzó tételekhez. A grandiózus, több mint negyvenperces első tétel - amelynek sokszínű zenei anyagában az induló-karakterű motívumok uralkodnak - Mahler programja szerint „Pán isten ébredését és a nyár bevonulását” szimbolizálja. Ezt szabályos menüett követi, eredeti címe szerint a rét virágairól, a bukolikus hangvételű kompozíció középrészében azonban vihar dúl a természetben. A harmadik tétel az erdei állatok idillje, amelyhez Mahler segítségül hívta Ablösung im Sommer című, fiatalkori dalának motívumait. A komor negyedik tétel középpontjában az ember áll: az altszóló Nietzsche szavait idézi, míg a zene az első tétellel mutat tematikus-motivikus rokonságot. Az ötödik tétel derűs, kiegyensúlyozott muzsika: a nőikar és a fiúkórus váltakozva énekli a Des Knaben Wunderhorn (A fiú csodakürtje) című, Mahler által megzenésített népköltészeti gyűjtemény egyik legismertebb dalát. A nyugodt, lassú finálé a szeretet meséjét mondja el, s az egész mű alapján levonja a végső következtetéseket.



Richard STRAUSS Rózsalovag – szvit

Richard STRAUSS (1864-1949) hosszú és termékeny alkotói pályájának egyik legfontosabb kompozíciója A rózsalovag című, háromfelvonásos zenés komédia. A vígopera szövegét az Osztrák-Magyar Monarchia ünnepelt költője, a Straussnál tíz esztendővel fiatalabb Hugó von Hoffmansthal írta. Kettejük barátsága és szakmai együttműködése több mint két évtizeden át (a költő haláláig) tartott - a Salome, illetve az Aradné Naxosban című Slrauss-opera librettója is Hoffmansthal munkája. A rózsalovag már az 1911. január 26-án, Drezdában - Max Reinhardt rendezésében, Ernst von Schuch vezényletével - tartott ősbemutatón kirobbanó sikert aratott, utána gyorsan elterjedt az egész világon, s ma is a dalszínházak többségének állandó repertoárdarabja.

A cselekmény Bécsben, Mária Terézia uralkodásának első éveiben játszódik. Strauss és Hoffmansthal gúnyos, ironikus, szinte karikatúra-szerű korképet festett, tudatosan visszanyúlva az egykori olasz vígopera, az opera buffa tipikus karaktereihez (orvos jegyző, szobalány) és szituációihoz (komikus szerepcserék, félreértések). A szöveg jellegzetes bécsi dialektusban íródott, hogy még hitelesebben érzékeltesse a környezetet. Ebben az operában nyoma sincs a Salome és az Elektra vad színeinek, nyers naturalizmusának: a lírai karakterek dominálnak, s mindhárom felvonás a szebbnél szebb dallamok kifogyhatatlan tárháza. A komponálás idején negyvenöt-negyvenhat esztendős Strauss stílusa, zeneszerzői eszköztára letisztult; eltűntek a korábbi színpadi műveire jellemző, olykor túlságosan bonyolult, követhetetlen ritmusképietek, a hangszerelés is világosabb, áttetszőbb lett, noha az előadói apparátus továbbra is hatalmas létszámú.

Richard Strauss évtizedekkel az opera bemutatója után zenekari szvitet állított össze A rózsalovag legnépszerűbb dallamaiból. A valcerek könnyed eleganciájára épülő muzsika ez, nagyvonalú hangszerelési megoldásokkal, egy letűnt kor iránt érzett erős nosztalgiával.
 

 L y r i c s


Currently no Lyrics available!

 M P 3   S a m p l e s


Currently no Samples available!