..:: audio-music dot info ::..


Main Page    The Desert Island    Copyright Notice
Aa Bb Cc Dd Ee Ff Gg Hh Ii Jj Kk Ll Mm Nn Oo Pp Qq Rr Ss Tt Uu Vv Ww Xx Yy Zz


Albert Franz Doppler: Works for Flute

 A l b u m   D e t a i l s

Artist: Albert Franz Doppler
Title: Works for Flute
Released: 1994
Label: Pannon Classic
Time: 71:07
Producer(s): Simon Géza Gábor, Körmendi Mari
Appears with:
Category: Classic
Rating: ******.... (6/10)
Media type: CD
Purchase date:  1998
Price in €: 7,99
Web address:

 S o n g s ,   T r a c k s


Franz Doppler (1821-1883)
[1] Airs valaques, Op. 10
[2] Fantasie über das Lied "Mutterseelenallein" von Albert Braun, Op. 41
[3] Chanson d'amour, Op. 20
[4] Berceuse, Op. 15
[5] Fantasie sur un motif de Beethoven, Op. 43
[6] Mazurka de salon, Op. 16

Gergely Ittzés (1969-)
[7] "L'effet Doppler" Une fantasie multiphonique pour flute seule dans le style romantique

Anton Pfeffer
[8] Fantasie über Motive der Oper Benyovszky von Franz Doppler, Op. 26

 A r t i s t s ,   P e r s o n n e l


Ittzés Gergely - Flute
Hargitai Imre - Piano

 C o m m e n t s ,   N o t e s


Limited edition 227 of 500.

© 1994 Jazz Oktatási és Kutatási Alapítvány (JOKA) / Foundation for Jazz Education and Research in Hungary (Pannon Jazz / Pannon Classic)

www.datateam.hu/pannon/pcl8001.html

Recorded at the Kodály Institute, Kecskemét, Hungary 1994.




A XIX. századi szalonzenérôl

"...a könnyû is nehéz, mihelyt jó, az pedig épp úgy lehet, mint a nehéz."

(Thomas Mann: Doktor Faustus)

A múltszázadi úri szalonok zenéjének megítélése erôsen felemás manapság. Sokan mint üres virtuozitást és olcsó érzelgést a zeneirodalom selejtjének bélyegzik, mások (a képzetlenebbek vagy az ôszintébbek?) átengedik magukat a bravúros technika és a fülbemászó dallamok hatásának, és elvi vagy ízlésbeli fenntartások nélkül élvezik azt. Kétségtelen, hogy a romantikus szalondarabok nem az örökkévalóságnak íródtak (amennyiben születhet zene nem az örökkévalóságnak), hanem naprakész használati zene volt (alkalmazott mûvészet!), ez azonban nem jelenti azt, hogy ez a mûfaj értéktelen volna. Aki annak tartja, az valami olyat vár el tôle, amely elvárásnak ezek a darabok soha nem is kívántak megfelelni, nem veszi figyelembe a mûfaj szerepét és hatásának pszichológiáját.

Mik is hát az értékek, melyeket észre kell itt vennünk, és amire egyes zeneszerzôk egész életmûvüket építették? A legszembetûnôbb jellegzetesség a hangszeres virtuozitás, amelynek hatása valóban leginkább a cirkuszéhoz hasonlítható: a közönséget ámulatba ejti, hogy valaki valami olyat tud, amire ô távolról sem képes, sôt gyakran képzeletét is meghaladja. Ehhez társul még egy esztétikai élmény, a zsonglôrnél vizuális, a zenésznél akusztikus: a hangzás nagyon gyors, de rendezett, követhetô változása. A virtuozitás hat, mégha nem is szellemi szinten, hanem sokkal inkább fizikálisan, de mint ilyen elemien és arra is, aki ezt a hatást tagadja vagy negatívnak minôsíti. S ráadásul a virtuozitás nem csupán az izmok erôdemonstrációja, hanem az izmokat kont-rolláló hallás és idegek kifinomultsága is, ami csak figyelemre és elismerésre méltó munkával szerezhetô meg. A valódi virtuozitás persze soha sem mechanikus, a szép benne épp az, hogy egy szemvillanás alatt reagálni tud minden egyes hang zenei helyére, és világossá teszi az egyszerû, de mégiscsak zenei összefüggéseket. Ez pedig már zenei erény.

A másik jellegzetes vonása a romantikus szalondaraboknak az az egyszerû dallamvilág, melynek megértése semmilyen erôfeszítésbe nem kerül. Am egy ilyen dallamot sem olyan könnyû megírni. A sablonok közé finoman belevegyített különös teszi felejthetetlenné a melódiát. (Igaz ami igaz, Beethoven ezt is jobban tudta, mint pl. Wetzger.) Ez a zene közhelyekbôl áll. De minden kialakult zenei nyelv 99 százaléka közhely, és a dúr-moll tonális zene variációs lehetôségei különösen korlátozottak. A közhely azonban azért közhely, mert rengeteget használják, és azért használják rengeteget, mert valami nagyon ôsi, mélyrôl jövô van benne. Oktalanság volna azt feltételeznünk, hogy a közhelyek véletlenül alakulnak ki. Nem a közhely, de a kiüresedett vagy a kompromittált közhely a bántó, az elôadó dolga pedig mindig az, hogy megérezze és elfogulatlanul, mint valami újdonságot közvetítse azt az elementáris erôt, ami a közhely mélyén rejlik. (Van-e, aki megunta, hogy minden belégzést kilégzést követ, azt pedig újabb belégzés? A kiszámíthatóság nem mindig untat! A legkiszámíthatóbb eseményben is van valami apró meglepetés, valami egyedi.)

Mindeddig az elôadói erényekrôl szóltam a zeneszerzôi érdemek helyett, dehát ezeket a darabokat épp ezen elôadói erények inspirálták; a szerzôk saját maguk számára írták ôket, és mint elôadók kívántak tündökölni velük. (Még Liszt és Chopin is! Ok sem tettek fel maguknak morális kérdéseket a szórakoztató mûvészetekkel kapcsolatban.) Itt nagyon sok minden van az elôadóra bízva. Talán az oly gyakori "fantázia" elnevezés is elsôsorban a komponista elôadói képzeletére utal, amely oly evidens volt önmaga számára, és amely a darabnak a leírt hangokkal egyenrangú része lehet. Épp ez a kihívás az ilyen mûvek eljátszásában.

Bevallom, nem minden kétkedés nélkül fogadtam el a lemezfelvételre való megbízást, de a felkészülés folyamán meggyôzôdtem az itt hangsúlyozott értékekrôl, és ezek szellemében próbáltuk "megalkotni" Doppler Ferenc mûveit. Mivel ezt a zenét még nem érte el a korhû elôadásmód hulláma, a darabokat csupán saját ösztöneinkre támaszkodva, szabadon interpretáljuk, mégha az ilyenfajta spontaneitásnak nem is kedvez a lemezmûfaj.

A lemezen hallható saját szerzeményem egy kísérlet: lehet-e ötvözni a múltszázadi hangszeres komponista szellemét a maiéval? Mindketten a hangszerrôl való legkorsze-rûbb tudás jegyében alkotnak megkísérelve a hangszeradta összes lehetôséget zenei elemként fölhasználni. Hogy a mo-dern fuvolatechnika, a kétszólamú játékmód nem volt teljesen idegen a romantikus fuvolásoktól, azt igazolja, hogy a francia George Bayr kettôsfogásokat is tartalmazó fuvoladarabot közölt 1824-ben(!) Bécsben. Hogy az újítás nem vált gyakorlattá, azt a technikai nehézségeken túl annak is tulajdoníthatjuk, hogy a kor esztétikája nem tûrte meg a szokványos fuvolahangzástól eltérô hangzású multifóniákat. Mégis úgy gondolom, hogy a kísérlet pikantériája megér egy rövid darabot, amely egyben (tréfás) tisztelgés is a múlt fuvolavirtuózai emlékének.

Hogy miért épp Doppler?

Franz Doppler (1821-1883) Galícia soknemzetiségû fôvárosában, Lembergben született (ma Lvov Ukrajnában). Ez alapvetôen meghatározta a német anyanyelvû mûvész kulturális hátterét. Mint afféle "kelet-európai internacionalista" elfogulatlanul fogadta be az ôt érô hatásokat. Operáiban lengyel, orosz, török, magyar témákat dolgoz fel. Alkotóéveinek nagy részét Magyarországon töltötte. Pesti operakarmesteri tevékenysége erôs nyomot hagyott zenei nyelvében: nemcsak magyar tárgyú történelmi operát írt (Benyovszky), de darabjai általában ugyanúgy hordozzák az akkori magyaros zene elemeit, mint bármely magyar kortársáé. Természetesen az a magyar zene, amely rá hatott, ugyanaz a magyarországi cigány verbunkos-stílus, amit Liszt, Brahms és Erkel is magyar zenének tartott, nem pedig a magyar népzene ôsi rétege, a parasztok zenei anyanyelve. De mégis, egy élô, természetes népzene volt ez, s mint ilyen, közvetlenül hordozta azt az ôsi erôt, amirôl a közhelyek kapcsán szóltam. (Nota bene: Egyik darabjában, az Oláh dallamokban (Airs Valaques) Doppler valódi falusi népzenét is felhasznál, amely így román volta ellenére is "magyarabbnak" hangzik társainál, hiszen a román hangszeres népzene számtalan ponton találkozik az erdélyi magyar hagyománnyal.) Akkoriban itt, a Monarchia keleti felében is, mint általában Európa perifériáin (Balkán, Oroszország, Skandinávia, Irország, Andalúzia, stb.) kisebb volt a kifinomult polgári zene térhódítása. Ennek következtében még ma is kevésbé redukált népzene él ezeken a vidékeken. Doppler tehát a verbunkos hagyománnyal megismert és befogadott itt valamit, ami közelebb volt ahhoz a bizonyos "tiszta forráshoz", mint a fejlett mûzene árnyékában elszegényedett nyugat-európai népzene, és ebbôl kölcsönzött erôt saját dallam-, ritmus- és harmóniavilágának. Ez az, ami talán francia és német kollegái elé helyezi ôt, és még ma is nagyobb nép-szerûséget biztosít mûvei számára.

Ittzés Gergely
Budapest, 1994. augusztus 25.




Ittzés Gergely (1969) tanulmányait a kecskeméti Kodály Zoltán Zenemûvészeti Szakközépiskolában és a budapesti Liszt Ferenc Zenemûvészeti Fôiskolán végezte. Ezután néhány hónapot a nemzetközi Prágai Mozart Akadémián töltött. 1994 ôszén Kanadában a Banff Centre for the Arts ösztöndijasa volt. Részt vett több mesterkurzuson (Adorján András, Michel Debost, Michael Faust, Matuz István, Auréle Nicolet, stb.), és díjakat nyert országos (1982,1986) és nemzetközi versenyeken (Róma 1987, Duino 1988, Szeged 1992). 1992-ben a Szerzôi Jogvédô Hivatal nívódíját kapta. Széles repertoárja a fuvolairodalom közismert darabjain túl számos ritkán játszott mûvet is magába foglal. Matuz István közvetett és közvetlen hatására fordult figyelme a fuvola legmodernebb technikája felé. Errôl a témáról elôadott New York több egyetemén. Az új lehetôségek ihlették fuvoladarabjait is, melyek egy része már megjelent (Csuang Ce álma, magánkiadás 1993; "Just A Tube" - Öt etüd, Trio Art MUSIC 1994). Gyakran szerepel kamarazenészként kortárs zenei hangversenyeken, felvételeken itthon és külföldön. A klasszikus és a kortárs zenén kívül számos más stílus is meghatározóan hat zenei világára. Tagja és zene-szerzôje a Talizmán nevû etnojazz-együttesnek, melynek koncertlemezét a Magyar Jazzkutatási Társaság jelentette meg 1994-ben. Fellépett Markus Stockhausen improvizációs együttesével is. 1996-tól a Váci Zenemûvészeti Szakkö-zépiskolában és a Gyôri Zenemûvészeti Fôiskolán tanít.



Hargitai Imre (1959) a Liszt Ferenc Zenemûvészeti Fôiskolán diplomázott 1983-ban, tanárai Antal István, Ránki Dezsô és Kurtág György voltak. Jelenleg a Fôiskola Tanárképzô Tagozatán tanít, és a Bartók Béla Zenemûvészeti Szakközépiskola tanszakvezetô tanára. 1983-ban a Weiner Leó Kamarazenei Verseny elsô díjasa volt, azóta is elsôsorban kamarazenészként lép fel, gyakran játszik vonósokkal, jó ismerôje a klarinét- és a fuvolairodalomnak is. Ittzés Gergellyel évek óta dolgoznak együtt.





On 19th Century Salon Music

" light music is difficult too, if it is good, which it can be, just as well as heavy music"

(from Doctor Faustus by Thomas Mann)

Music of the genteel salons of the 19th century is seen ambigous these days. ome dismiss it as the rejects of music literature with its frivoules viruosity and cheap sentimentalism. Others (the less trained or the more honest perhaps?) surrender to the effects of bravura technique and catchy tunes and enjoy them without prejudices of principle or taste. Romantic salon pieces were doubtlessly composed for the immediate consumer (applied art!) and not for eternity (if it is ever possible to create music not for eternity! This fact, however, does not mean that this genre has no values. Those who consider it wothless, expect things from the music which it had never claimed to fulfill. These critics do not take into consideration the role of this genre and the psychology of its effect.

What then are the values of thiss muic that we should recognize and on which certain composers built a whole oeuvre? The most obvious characteristic is instrumental virtuosity the effect of which can mot readily be likened to that of a circus, where the audience is amazed that somebody can do something they are sometimes unable even imagine. In addition, there is the aesthetic experience which is viual with the juggler, and auditive with the musician: the very fast but orderly and traceable change in sound. Virtuosity is impressive not so much as an intellectual experience but rather on the physical level; but it is elemental and it even affects those who deny its fluence or see it in negative light. What is more, virtuosity is not only a power demonstration of the muscles but also the refinemen of the ear and the nerves which control those muscles. It can only be achieved through laudable and remarkably hard work. Real virtuosity is never mechanical, its beauty lies in the fact that it can react in a split second to the musical positioning of each single tone and can clarify simple, yet musical relations. And this is a musical virtue.

Another characteristic feature of Roamntic salon pieces is the simple melodic domain, the understanding of which requires no effort whatsoever. However, even a simple tune is not easy to compose. The melody becomes unforgettable through something special, gently mingled with the familiat patterns (it is true, though, that beethoven was better at this than, for example, Wetzger). This music consists of commonplaces. But ninety-nine percent of any established musical language is commonplace and the variational possibilities of major-minor tonal music are especially limited. Commonplaces are used all the time but they are employed often because they contain something deep and ancient. It would be folly to presume that commonplaces came about by chance. What is annoying is not commonplaces as such but hollowed, discredited commonplaces. It is the job of the performer to sense and convey the elemental forces behind the commonplaces, without prejudice and rather as a novelty. (has anyone ever got bored by breathing out after breathing in? The predictable is not necesssarily boring! Even the most foreseeable events have some little surprise, something unique in store for us.)

So far I have spoken of the virtues of the performer instead of listing the merits of the composer but these pieces were inspired by these very virtues. The composers wrote them from themselves, and wished to shine as performers with these works. (Not even Liszt or Chopin had moral scruples about music used as entertainment) The performer of these pieces is granted a lot of freedom. Perhaps the term "fantasy", used so often, refers primarily to the imagination of the composer-performer. This imagination was obvious for the composer-performer and could have been equally important as the notes put down on paper. Playing such pieces, teherfore, is very challenging.

I must admit that I had some doubts when I accepted the request for this recording but when rehearsing I became convinced of the values emphasized above and we tried to (re)create the works of Franz Doppler in this vein. Since the tide of authentic performances has not reached this music yet, we have tried to interpret thees pieces unrestrainedly, relying only on our own instincts even though this kind of spontaneity may be incogruous with recording.

My own composition on this recording is an experiment with the possibility of alloying the spirit of an instrumental composer of the last century with one from our time. Both worked with the most up-to-date knowledge of the instrument and tried to employ as musical elemnts all the possibilities offered by the instrument. Modern flute technique and two-part playing were not totally unfamiliar to romantic flutists. This is proved by a piece with double stops published in Vienna in 1824 by the French George Bayr. This novelty did not become popular in its time, partly because of its technical difficulties but also because the aesthetics of the age did not tolerate multiphonics which sounded different from the accepted flute sound. Still, I think the piquancy of the experiment is worth a short piece which, at the same time, is a playful tribute to the memory of the flute virtuosi of the past.

And why Doppler?

Franz Doppler (1821-1883) was born in Lemberg (present-day Lvov in the Ukraine), the multiethnic capital of Galicia. This ethniccultural background was definitive for the German-speaking artist. He absorbed all influences without prejudice like a true "Eastern European internationalist". In his operas he used Polish, Russian, Turkish, and Hungarian themes. Most of his creative years were spent in Hungary and his activity as an opera conductor in Pest strongly influenced his musical idiom. Not only did he compose a Hungarian historical opera (Benyovszky) but his pieces, like those of his contemporaries, reflect the elements of the popular Hungarian music of the age. The "Hungarian" music that inspired him was, naturally, the same style of Gypsy "verbunk" (soldiers' recruiting dance music) and popular song that was considered "Hungarian" by Liszt, Brahms and Erkel, and not the ancient layer of Hungarian folk music, the musical mother tongue of the peasants. Still, this was a living, organic musical idiom and as such, it carried the ancient force I had spoken about in connection with commonplaces. (N.B. In one piece, the Airs Valaques [Romanian Melodies] Doppler did use real peasant music and it sounds mor eHungarian than the others because Romanian instrumental folk music iss attached to Hungarian Transylvanian tradition by many ties.) At the time, in the eastern half of the Austro-Hungarian monarchy, like in other peripheries of Europe (the Balkan, Russia, Ireland, Andalusia, etc.) the more refined music of townspeople gained little ground. As a result, folk music is still cultivated in these areas to some extent. Doppler got to know and absorbed into his style something with the "verbunk" tradition, something that was closer to "the pure source" of art (see Bartok) than Western folk music, improverished in the shadow of well developed art music. He added its strength to his own melodic, rhythmic and harmonic world. This may have placed him above his French and German contemporaries and may account for the popularity of his works even today.

Gergely Ittzés
Budapest, 25 August 1994



Gergely Ittzés (1969 - ) studied at the Kecskemét Zoltán Kodály Secondary Music School and the Budapest Liszt Academy of Music. After graduating, he spent a year at the international Prague Mozart Academy then a few months at the Banff Center for the Arts. He also gave lectures about extended flute techniques at the Manhattan School of Music in New York and SUNY, Stony Brook. He participated in several mastercourses (with András Adorján, Michel Debost, Michael Faust, István Matuz, Aurele Nicolet, etc.) and won prizes in national (1982, 1986) and international (1987 Rome, 1988 Duino, 1992 Szeged) competitions. In 1992 he received a prize for quallity work from Artisjus, the Hungarian Copyright Office. His wide repertory includes a large number of rarities in addition to the well-known pieces of flute literature. Under the direct and indirect influence of Istvan Matuz he turned his attention to the most modern technique of the flute and the new possibilities of the instrument inspired his own compositions as well. Some of these have already been published (Chuang Tse's Dream - author's edition, 1993, Just a Tube; Five Etudes - Trio Art Music 1994). As a soloist and chamber musician he often plays contemporary music in concerts and recordings in Hungary and abroad. In addition to classical and modern music, several other styles have also influenced his musical idiom. He is a member and composer of the ethno-jazz band, Talizman, a concert recording of which was published in 1994 by the Hungarian Society for Jazz Research. He also has played with Markus Stockhausens improvisations group. He is teaching at the Vác Secondary Music School and the Gyor College of Music.


Imre Hargitai (1959-) received his diploma as a pianist in 1983 at the Liszt Academy of Music. His professors were István Antal, Dezso Ránki and György Kurtág. At present he is teaching at the Teacher Training Section of the Liszt Academy and in the Béla Bartók Secondary Music School. In 1983 he won first prize at the Leo Weiner Chamber Music Competition. Since that time he has often performed with chamber groups, has played reditals with string players, and is familiar with the clarinet and flute literature. he was worked and performed together with Gergely Ittzás for several years.
 

 L y r i c s


Instrumental Album!

 M P 3   S a m p l e s


Currently no Samples available!