..:: audio-music dot info ::..


Main Page      The Desert Island      Copyright Notice
Aa Bb Cc Dd Ee Ff Gg Hh Ii Jj Kk Ll Mm Nn Oo Pp Qq Rr Ss Tt Uu Vv Ww Xx Yy Zz


Omega: Rhapsody

 A l b u m   D e t a i l s


Label: Edel Records
Released: 2010
Time:
68:43
Category: Pop/Rock
Producer(s): Kóbor János, Trunkos András
Rating:
Media type: CD
Web address: www.omega.hu
Appears with:
Purchase date: 2012
Price in €: 1,00





 S o n g s ,   T r a c k s


[1] Rhapsody (Rapszódia) - 0:24
[2] Overture (Nyitány) - 1:04
[3] Silent Garden (Égi harangok) - 5:47
[4] Arc (Can't Stop Thinking of You) - 4:10
[5] Tower of Babel (Babylon) - 3:42
[6] Éjféli koncert (Late Night Show) - 5:53
[7] Meghívás (Invitation) - 4:13
[8] Break the Chain (Minden könnycseppért kár) - 6:16
[9] Tomorrow (Levél poste restante) - 3:53
[10] Napot hoztam, csillagot (House of Cards) - 3:15
[11] Child in Your Arms (Hallgatag szív) - 3:51
[12] Égi jel (Heaven's Sign) - 4:13
[13] Kötéltánc (The Beggar's Dance) - 3:28
[14] Hajnali óceán (Morning Lights) - 4:26
[15] Mozgó világ (Moving World) - 4:12
[16] Metamorfózis (Metamorphosis) - 2:57
[17] Return to the Garden (A kereszt-út vége) - 2:49
[18] Final (Finálé) - 4:01

All songs composed by Omega.

 A r t i s t s ,   P e r s o n n e l


János Kóbor ('Mecky') - Vocals, Cover Design, Musical Director, Arrangement, Producer
Ferenc Debreczeni ('Zicky') - Drums
Miklós Küronya ('Miki') - Bass, Engineer
Zsolt Gőmőry ('Zsolti') - Keyboards, Arrangement
Tamás Szekeres ('Tamás') - Guitars
Edwin Balogh - Backing Vocals
Tamara Benchik - Backing Vocals
Bea Tisza - Backing Vocals

Trunkos András - Producer
John Gallen - Technical Consultant
Benkő László - Musical Director, Arrangement
Gömöry Zsolt - Musical Director
Dick Beetham - Mastering
Hérics Nándor - Cover Design

 C o m m e n t s ,   N o t e s


2010 CD Edel Germany 0205971CTT (Germany)
2010 CD Soyuz Music SZCD7133-10 (Russia, under licence by Edel)



Omega Rhapsody címmel megjelent a magyar beat és rock klasszikus együttesének legújabb lemeze. Mint a keddi sajtóbemutatón elhangzott, a huszadik századi Omega-dalokat kínálják XXI. századi köntösben.

A jelentős média-érdeklődéssel kísért sajtótájékoztatón a lemez készítői közül ott volt az 1959 óta zenélő Kóbor János, azaz Mecky (énekes, producer), Debreczeni Ferenc (dob), Benkő László (billentyűs hangszerek, hangszerelés), Küronya Miklós (basszusgitár), Gömöry Zsolt (billentyűs). Hiányzott a zenészek közül Szekeres Tamás (gitáros).

Az új lemezen az ismert dalok szimfonikus köntösben szólalnak meg. A kiadvány a német Edel Kiadó gondozásában kerül a piacra, s megjelenése része az Omega megalakulása ötvenedik évfordulójához kapcsolódó eseményeknek.

Kóbor János elmondta: harminc dalból választották ki a megjelent tizennyolc számot. Úgy jellemezte az anyagot, hogy a számok szimfonikus feldolgozása ellenére, az album egészének hangzása rockos. Azzal a „trükkel” dolgoztak, hogy a rock hangszereivel „idézték elő” a lemezen a szimfonikus hatást – szimfonikus zenekarral nehéz lett volna a felvételt elkészíteni.

Az Omega énekese a lemez borítóján Liszt Ferenccel együtt látható zongoránál. Az ötletről először azt gondolták, hogy „pofátlanság”, de végül abban maradtak magukkal, hogy ez főhajtás a nagy magyar zeneszerző előtt, s az anyaghoz leginkább a rapszódia cím illett. A tiszteletadás olvasható a lemezborítón is. A lemezborítón látható festményt Hérics Nándor készítette (számos rockzenész portréja, könyv fűződik a művész nevéhez).

Az Omega Rhapsodyn többek között az Időrabló, a Csillagok útján, a Gammapolis albumok dalai hallhatók szimfonikus változatban. Feldolgozták ily módon az Éjféli koncertet, a Metamorfózist, a Nyitányt, a Finálét, s felkerült többek között a Babylon, a Napot hoztam, csillagot, a Kötéltánc, az Arc, az Égi jel és a Hajnali óceán. A dalokat – tekintettel a nemzetközi megjelenésre is – angolul és magyarul énekelte Kóbor. A lemez közreműködője három vokalista – Balogh Edvin, Bencsik Tamara és Tisza Bea is. A felvételeket Törökbálinton, a P Stúdióban és a londoni 360 Matering Studióban rögzítették.

Kóbor János beszélt arról, hogy a dalok új hangzása nem jelenti, hogy megtagadnák az Omega múltját. Az együttes két állandó tagja, Mihály Tamás basszusgitáros és Molnár György gitáros, aki a lemezen nem játszott, szerzőként természetesen jelen vannak, és résztvevői lesznek az Omega ötvenéves jubileumához kötődő koncerteknek is.

A rapszódia után szimfónia következik – hangzott el a tájékoztatón. Készül ugyanis az instrumentális Omega-szimfónia nagyzenekar bevonásával.  Budapesten 2011 augusztusában Omega Philharmony címmel tartanak koncertet, amelyen mind a Rhapsody, mind a szimfónia anyagát bemutatják, előtte Kolozsváron, Kassán és Berlinben is terveznek koncertet.  A koncerten élőben szól majd a szimfonikus zenekar.

Az Omega Rhapsody nemzetközi megjelenése október 29-én lesz, a magyarországi forgalmazó, az Alexandra boltjaiban már szerdától árusítják – jelentette be az Edel Kiadó képviselője a tájékoztatón.

Az Omega fél évszázados jubileumához kapcsolódva, megjelenik egy stúdiólemez is. A jubileumi turné – s ezzel a jubileumi év 2011 szeptemberétől 2012 szeptemberéig tart. A lemez hazai terjesztője, az Alexandra 12 nagyáruházában szervez közönségtalálkozót, dedikálással.

Kovács Miklós



Kóbor János, Mecky. Az ötvenéves fennállása felé tartó Omega együttes motorja, arca, alapítója, a magyar és az európai rockzene emblematikus alakja. Ötvenen innen és túl. Az 1962-ben alakult Omega 2012-ben ünnepli megalakulásának ötvenedik évfordulóját. Mecky, aki gimnáziumi zenekarában már 1959-ben pengette a gitár húrjait, tavaly ünnepelte e ritka jubileumot.

Mecky és az Omega a múlt-jelen-jövő izgalmasnak és színesnek ígérkező összekötésével ünneplik a jubileumot. Az Omega nevéhez köthető számos zenei, színpadi és műfaji újítás most egy új fejezettel bővül. Mecky régi elképzeléseit váltotta valóra egy régi-új albummal, az Omega Rhapsody-val.

A Rapszódia valamennyi tétele korábban megjelent Omega-albumokról már jól ismert. Az újdonság a dalok újraértelmezésében és hangszerelésében rejlik: az Omega zenéjét mindig is jellemző monumentalitást, egyetemességet és szellemiséget bontotta ki és mutatja be Mecky a rock- instrumentumok és a szimfonikus nagyzenekar teljes arzenáljának felvonultatásával.

A zenei kísérlet érdekessége, hogy az albumon részben Omega-tagok, részben olyan zenészek működnek közre, akik korábban már többször, vagy éppen hosszú ideig együtt dolgoztak az Omegával. Az itthon még ki nem taposott úton angol szakemberek is segítettek az előrehaladásban.

A lemezanyag mixelése és a mastering párhuzamosan készült a törökbálinti „P” Stúdióban és a londoni 360 Mastering stúdióban, neves angol hangmérnökök és zenei producerek közreműködésével, a lemez pedig a hamburgi EDEL kiadó gondozásában jelenik meg.

Tekintettel a nemzetközi terjesztésre, a korongon lévő dalok egy része angolul hallható. Itthon az Alexandra az album exkluzív forgalmazója. A megjelenést követően novemberben és decemberben 12 Alexandra Könyváruházban, az ország 12 városában lesz dedikálással egybekötött közönségtalálkozó.

Még meg sem jelent az Omega-rapszódia, de már folynak az Omega-szimfónia (Omega Symphony) stúdiómunkálatai. Az Omega-szimfónia tisztán instrumentális hangjait, valamint a most megjelenő Omega-rapszódia dalait mutatja be a jövő évben induló Omega-filharmónia (Omega Philharmony) című koncertsorozat, mellyel számos európai város koncerttermét és dalszínházát célozzák meg az alkotók. És természetesen élőben megszólaló szimfonikus zenekar valamint rockzenekar fog gondoskodni a nem mindennapi zenei csemegéről. A sorozat kiemelkedő állomása lesz a jövő évi, augusztusi budapesti bemutató.

Mindeközben Kóbor János írja Álmodtam, vagy igaz talán? című könyvét, amelynek megjelenése szintén a jövő évben várható. Kiadója itthon az Alexandra, míg külföldön angol és német nyelven tervezi ugyanezt az Omega Rhapsody albumot is kiadó EDEL.

További hír az Omega háza tájáról, hogy a zenekar egy vadonatúj albummal és egy nagyszabású koncerttel kívánja megünnepelni a 2011. szeptemberétől 2012. szeptemberéig tartó 50. jubileumi évét. A zenekar tagjai búcsúkoncertet nem terveznek.

Az Omega örök, és immár lemezen is klasszikus.



Ismert és kevésbé ismert Omega-dalok szimfonikus köntösbe öltöztetve, ezzel indul az ötvenéves évforduló.

Az Omega együttes számainak egy része mindig is kiáltott szimfonikus átiratért. Nem véletlenül, hiszen a csapat, főleg a késő hetvenes évektől kezdődött űrrock korszakától maga is élt a hosszabb instrumentális részeket felvonultató számokkal, benne klasszikus zenei ihletésű részekkel. Így aztán el kellett hogy jöjjön az idő, amikor az Omega-dalok egy része is bevonult a szimfonikus kísérettel megszólaltatott művek közé.

Ez igazából még tavaly év vége felé történt meg, amikor is megjelent az Omega Rhapsody című album, egy német kiadó gondozásában.  (Interjúnkat itt olvashatod Kóbor Jánossal!) Most azonban már a magyar EMI is felvállalta a terjesztést, így könnyebben hozzáférhetővé vált ez a különleges album szélesebb körben is idehaza. A lemez egyébként annak idején még Kóbor János (Mecky) szólólemezének indult, csak később vált végül teljes értékű Omega-albummá. Igaz, a felvételekben nem minden tag működött közre. Az énekes Kóbor János (aki hol angolul, hol magyarul énekel) és a dobos Debreczeni Ferenc mellett így a koncerteken és az Omega több lemezén is közreműködő gitáros, Szekeres Tamás és a billentyűs Gömöry Zsolt, illetve a basszusgitáros Küronya Miklós játszott, míg a háttérvokált Balogh Edwin, Bencsik Tamara és Tisza Bea szolgáltatta. Ettől persze ez még vérbeli Omega-album, hiszen klasszikus dalokat dolgoztak fel, írtak át szimfonikus alapokra. Persze ne egy szimfonikus nagyzenekarra gondoljunk, hanem a szimfonikus hangzást megszólaltató modern technikai megoldásokra. Így sem volt persze egyszerű a munka, bár igaz, nem kellett annyi embert egyszerre „összehangolni”. A munkákban pedig a jól ismert John Gallen játszott még oroszlánrészt.

A felvétel tökéletesen szól, teljes a profizmus, de ezt már az Omegától megszoktuk és el is várjuk. A borító egyébként egy tisztelgés is egyben. Hiszen Liszt-évet írunk, a nagy magyar zeneszerző kétszázadik születésnapja közeleg, így került a borítóra az ősz mester, Meckyvel együtt. S ha már Liszt, akkor rapszódia, innen jött a lemez címe is. Ráadásul, de talán ezzel is kezdhettük volna, ez az album a csapat pályafutása előtt is tiszteleg, hiszen immár ötven(!) éve vannak a pályán, még ha az utóbbi időben kissé ritkában is láthatjuk, hallhatjuk őket. Valószínűleg az évforduló alkalmából további csemegéket is várhatunk az együttestől, esetleg egy új lemezt is. Sokan lennénk vevők rá!

Baranyi György - 2011. október 11.
 

 L y r i c s


Currently no Lyrics available!

 M P 3   S a m p l e s


Currently no Samples available!